Distribütör Paneli Nisan 2017 Değerlendirme 
 

Distribütör paneli nisan ayında yılın en iyi cirosunu yaptı!

2017 Nisan ayında BT Distribütörleri 250,3 milyon USD ciro yaparak hem tüm yılın en iyi cirosuna ulaştı hem de yıldan yıla karşılaştırmada büyüme gerçekleştirmiş oldular.

(Haziran 2017, İstanbul) TÜBİSAD’ın öncülüğünde oluşturulan BT Distribütörlerinin kanala sattığı ürünler baz alınarak hazırlanan “CONTEXT Türkiye Distribütör Paneli” raporuna göre 2017 Nisan ayında 250,3 milyon USD’lik ciro elde edildi. Bir önceki sene, 2016 Nisan ayında, bu ciro 247,5 milyon USD idi. Yıldan yıla karşılaştırıldığında BT Distribütörleri %1,1 artış sağlamış oldu. Bir önceki aya göre de %0,1 pozitif yönlü bir artış vardır.

Aylar bazında USD cirosal dağılım (Kdv hariç)

Nisan ayının detaylarına girmeden önce sizlere CONTEXT Global IT Pazarı hakkında kısa bilgi sunmak istiyoruz.

CONTEXT’in Dünya genelinde topladığı Distribütör Panellerindeki verilere bakılarak ve EURO baz alınarak oluşturulan TOP10 ülke sıralamasında Türkiye yaklaşık 233 milyon Euro ile 8. sırada yer almaktadır. Türkiye, yıl içindeki en iyi sıralamada görünüyor. Yıldan yıla Nisan ayı karşılaştırması yapıldığında birçok ülkede IT pazarının geçmiş ayların aksine negatif yönde değiştiğini görüyoruz. Pozitif yönde ilerleyen sayılı ülkelerden bir tanesi de Türkiye oldu. 2017 Nisan ayında panele üye olan tüm distribütörlerin toplam cirolarının 5,2 milyar Euro seviyesine geldiğini ve geçen yılın aynı ayına göre %4,8 azalma ile kapattıklarını görüyoruz.

CONTEXT Paneline üye olan distribütörlerin yaptığı satışları içermektedir

Cirosal büyüklüklerine göre ilk 15 kategori..

BT Distribütörlerinin kanala sattığın ürünleri düşündüğümüzde ve cirosal büyüklük sıralaması yapılıp ilk 15 kategorisi incelendiğinde en yüksek ciroyu yapan ilk 5 kategorileri Dizüstü Bilgisayarlar, Akıllı Telefonlar, Masaüstü PC’ler, Kartuşlar ve Toner satışları olarak sıralandı.

2017 Nisan ayında 15 kategorinin toplam ciroya oranı %76,6 olarak gerçekleşti. Bu kategoriler 2,5 milyon USD ve üzeri ciroları kapsamaktadır.

Sıralamada görünen “Other” kategorisi çoğunlukla IT dışı kategorilerini kapsamaktadır. “Other” kategorisinde birçok kategorinin birleşmesinden de oluşabilir. Örnek: Drone veya Küçük Ev Aletleri gibi IT dışı ürünleri gösterebilir.

Bu raporlamalar okunurken sadece panele üye olan ve tahminleme yapılan BT distribütörlerinin satışları baz alındığı unutulmamalıdır. Örneğin; genel anlamda Akıllı Telefon pazarının büyüdüğünü biliyoruz. Ancak bu kategorinin distribütör ağında daralma olduğunu CONTEXT raporlarından görünmektedir. Elbette panele üye olan distribütörlerin barındırdıkları markaları da baz almak gerekir. Vestel gibi General Mobile gibi ürünlerin distribütörlükleri olmadığı için bu veriler panelde yer almamaktadır.

Büyüme ivmesi yakalayan kategoriler …

2017 Nisan ayında cirosal büyüklük baz alınıp büyüme trendi izlendiği zaman 20 kategoride toplamda 27,3 milyon USD lik bir ciro hacmine ulaşılmış. 2016 Nisan ayında bu rakam 10,8 milyon USD olarak gerçeklemiş.

• “sarf” taraftaki büyüklük dikkate değer bir noktada yer almaktadır.
• Diğer aylarda da olduğu gibi “yazılım” kategorilerinde de büyümeler devam ediyor.
• Masaüstü ve Dizüstü PC’lerin tamamlayıcı bileşenlerinin toplamına baktığımızda ciddi oranlarda büyümeler gözlenmektedir. (Mouse, Klavye, WebCams, Oyun aksesuarları, hoparlörler, … gibi)


Büyüme trendi sağlayan kategoriler

CONTEXT hakkında:
 
CONTEXT, Merkezi Londra/İngiltere’de bulunan, Dünya genelinde 250’den fazla çalışanı olan, 20’den fazla ülkede Distribütör Paneli üreten Bilişim Teknolojileri odaklı bir araştırma firmasıdır. 30+ yıllık engin sektör tecrübesi, veriye kattığı farklı bakış açıları ve pazar analizleri ile hem paydaşların hem de müşterilerin operasyonel süreçlerine günlük/haftalık/aylık raporlamalarla değer katmaktadır.

CONTEXT, Türkiye’de sektör içerisindeki öncü Distribütör firmalarıyla birlikte ortaklaşa çalışarak 2014 yılından bu yana Distribütör Paneli üretmektedir. Her geçen gün artan katılımcılarla kanalın nabzını gerçek verilere dayalı bir şekilde paydaşlarına sunmaktadır. Bunun yanında Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile ortak çalışmalar yapmaktadır.

CONTEXT’in Distribütör Panellerinin dışında Retail Panelleri ve Global Shipment raporlarıyla birlikte bilişim pazarını 360 derece ölçebilen veri yeteneğine sahiptir. Dünya genelinde Distribütör Panellerine üye olan distribütörlerden CONTEXT’e gönderilen aylık ortalama ciro toplamı 6 milyar USD seviyelerindedir. 5 milyondan fazla bayi adı, 21 milyon parça numarası ile istisnasız Dünya’nın en büyük Distribütör verisine sahiptir. Tüm bunların dışında CONTEXT, üreticilerin kanal yönetimi operasyonlarında da etkin rol almaktadır.

CONTEXT’in güvenli veri transfer yöntemleri, verileri işlemedeki hızlı geri dönüş oranı, sunduğu eşsiz analiz araçları ve sektör tecrübesi ile Bilişim Sektöründe sürdürülebilir değer yaratmayı hedefleyen bir firmadır.
CONTEXT, 2017 yılında İngiltere’de çalışan memnuniyeti anketine göre «en iyi çalışılabilecek firmalar» kategorisinde yer almıştır.