AEEE Takip Sistemi Test Süreci Başladı! 
 

TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 21.08.2015 tarihinde verilen yetki ile “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yetkilendirilmiş Kuruluşu” olmuştur. Yetkilendirilmiş Kuruluş çalışmalarımız  doğrultusunda, tüm çalışmaların bir platform altında toplanıp yönetilebileceği, çevrimiçi uygulama ile AEEE işlemlerinin yürütülebileceği “ TYK  ATS ” (TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluş Atık Takip Sistemi) oluşturulmuştur.

TYK ATS,  AEEE Yönetmeliği kapsamında yükümlülüğü bulunan Üreticilerin, Tesislerin, Taşıyıcıların, Belediyelerin, Vatandaşların giriş yapıp kullanabileceği güvenliği en üst düzeyde sağlanmış bir sistemdir. Bu sistemin yürürlüğe girmesi ile , bugüne değerli paydaşlarımızla yürütülen çalışmalarımızın hepsi  TYK ATS  üzerinden yürütülecektir. Sistemin sorunsuz ve daha verimli çalışması amacıyla 9 Eylül 2016 tarihine kadar sürecek olan test sürecini başlatmış bulunmaktayız. Test süreci içerisinde giriş yapılan tüm veriler test amaçlı olmalıdır. Süre sonunda sistem ve girilen tüm veriler otomatik olarak sıfırlanacaktır.

TYK ATS, yazılım sistemine websitesinin (http://tyk.org.tr/) üst bölümünde bulunan "TYK Giriş" butonundan ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek amacıyla tüm kullanıcıların kendi kategorilerinde kayıt olması gerekmektedir. Sistem için paydaşlar özelinde hazırlanmış “Kullanma Kılavuz” ları sisteme giriş yapıldıktan sonra indirilebilecektir. 

Üreticiler, sistem üzerinden piyasaya sürüm miktarlarını beyan edip , toplama hedeflerine ulaşabilecek ve toplama hedefleri ve AEEE Yönetmeliği dahilindeki diğer yükümlülüklerine karşılık verilecek olan teklifi görebileceklerdir. Teklifte mutabık kalınması durumunda sözleşmelerini sisteme yükleyip, atıklarının alınmasını istediklerinde  talep oluşturabileceklerdir.

Taşıyıcı firmalar da, araç ve sürücü ile ilgili belgelerini sisteme tanıtma,  kendilerine yöneltilecek görev atamalarını onaylama,  atık alımı gibi  süreçlere sistem üzerinden dahil olabileceklerdir. Geri Dönüşüm firmaları da, kendilerine yöneltilecek atık taleplerinin kabulünü  onaylayıp  sisteme girişlerini yapıp;  üretici- taşıyıcı-tesis atık alım sürecinin tamamlanmasına olanak sağlayacaklardır.

Hizmet verdiğimiz tüm belediyelerdeki  vatandaşlarımız da sisteme üye olarak atık alımı talebinde bulunabileceklerdir. Belediye yetkililerimiz de sisteme giriş yaparak atık talebinde bulunabilir; yapılan çalışmaların raporlarını sistem üzerinden alabilirler.

Bu işlemler dahilinde bugüne kadar yürütmüş olduğumuz tüm belgelendirmeler (UATF dolumu, Sevk İrsaliyeleri, Faturalar, Atık Envanteri Tabloları, Ödeme Planları vb.) TYK ATS’nin yürürlüğe girmesi ile sistem üzerinden yürütülecektir.

Bu bilgiler doğrultusunda, tüm paydaşlarımızın sisteme giriş yaparak test uygulamasına katılmasını arzu ediyoruz.

Sistem ile ilgili  karşılaştığınız hataları ve eksik olarak görülen noktalara dair geri bildirimlerinizi  9 Eylül 2016 tarihine kadar 0212 275 52 52 numaralı telefondan  veya aeee@tubisad.org.tr adresinden bizlere ulaştırmanızı rica ederiz .

Sistemin önümüzdeki süreçlerde daha verimli ve sorunsuz çalışması için geri bildirimleriniz  büyük önem arz etmektedir. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.